Apsipirkimo gidai

Kaip išsirinkti garso kolonėles?

2018 01 24

Norėdami mėgautis geros kokybės garsu, turėtumėte atminti, kad svarbu įsigyti ne tiek muzikinį centrą, kiek geras garso kolonėles.

Atsižvelgiant į jų paskirtį, reikėtų vadovautis įvairiais elementais ir parametrais, kurių dėka generuojamas garsas netaps košmaru ausims.

Garso kolonėlių paskirtis

Prieš pirkdami įrangą, turėtumėte atsakyti į du svarbiausius klausimus:

 1. Kur bus naudojamos garso kolonėlės?
 2. Prie kokio įrenginio jos bus jungiamos?

Priklausomai nuo garso kolonėlių paskirties, skirstomi trys jų tipai:

Garso kolonėlės Namų kino sistemai

Šiuo metu, pirkėjai, norintys įsigyti garso rinkinį, turi didelį pasirinkimą– nuo sukomplektuotų, pigių rinkinių iki išskirtinių pasiūlymų, parengtų pagal aukštus audiofilo poreikius. Komplektuodami savo rinkinį, turėtumėte atsižvelgti ne tik į garso kolonėlių dydį ir galią, bet ir į imtuvo parametrus (įranga, susidedanti iš stiprintuvo ir radijo imtuvo, kartais ir DVD grotuvo). Daugiau naudingos informacijos apie garso kolonėlių pirkimą rasite vadove: kaip pirkti namų kino sistemą?

Garso kolonėlės automobiliams

Pagrindiniai rinkiniai susideda iš dviejų garso kolonėlių, išdėstytų abiejose automobilio pusėse: kairėje ir dešinėje. Dažniausiai jos yra montuojamos specialiai tam paruoštose angose, pavyzdžiui, duryse arba bagažinėje. Renkantis garsiakalbius, pirmiausia reikėtų atsižvelgti į jų formą, matmenis ar pralaidumą.

Garso kolonėlės kompiuteriams

Šiuo metu, tai labai populiarus ir universalus garso kolonėlių tipas. Tokio tipo garso kolonėles galima prijungti ne tik prie stalinio, bet ir prie nešiojamojo kompiuterių, DVD ar kitų RTV įrenginių. Populiariausi rinkiniai susideda iš dviejų garso kolonėlių ir žemųjų dažnių garso kolonėlės (subwoofer).

Garso sistemų tipai

Garso kolonėlės būna dviejų tipų:

 • aktyvus tipas – garso kolonėlės turi įmontuotą stiprintuvą, "suderintą" su jos galia.
 • pasyvus tipas – būtina įsigyti išorinį stiprintuvą.

Garso kolonėlės kompiuteriams gali dirbti skirtingomis konfigūracijomis, tačiau dvi yra ypač populiarios:

 • 1 – rinkinį sudaro dvi garso kolonėlės ir žemų dažnių garso kolonėlė (subwoofer), atsakinga už žemus tonus. Jos neleidžia naudoti daugiakanalio garso.
 • 1 – šiuo atveju rinkinį sudaro 5 garso kolonėlės ir viena žemųjų dažnių garso kolonėlė (subwoofer). Tai yra rinkiniai, kurie sukuria geros kokybės garsą. Tačiau reikia prisiminti, kad jie netinka mažoms erdvėms. Jų pranašumas yra gebėjimas išgauti erdvinį garsą.

Iš esmės garso rinkinių žymėjimo principas yra toks: pirmasis skaitmuo nurodo garso kolonėlių skaičių, antrasis po taško – žemųjų dažnių garso kolonėlės (subwoofer) buvimą / nebuvimą.

Populiariausios pigu.lt garso kolonėlės:

Į ką atkreipti dėmesį renkantis garso kolonėles?

Garso kolonėlės MEDIA-TECH MT3325 2.1 Garso kolonėlės Fenda A530U 2.1                Garso kolonėlės Defender Aurora S20, 2.0

MEDIA-TECH MT3325 2.1

Fenda A530U 2.1

Defender Aurora S20, 2.0

Pralaidumas

Tai dažnių diapazonas, kurį generuoja rinkinys arba viena garso kolonėlė. Viršutinė riba yra atsakinga už aukštus tonus, apatinė už žemus. Nors dažnio pralaidumas atlieka svarbų vaidmenį, pats savaime nesprendžia apie garso kokybę. Ypač nedidelį vaidmenį garso pralaidumas atlieka mažo biudžeto įrangoje.

Garso pralaidumo atveju, galime susidurti su dar viena sąvoka. Gamintojai dažniausiai siūlo dviejų tipų kolonėles:

 • dviejų krypčių - paprastai susideda iš dviejų garsiakalbių (bet ne visada). Dažniausiai tai yra vienas aukštų dažnių ir vienas vidutinių-žemų dažnių garsiakalbis. Šis tipas suteikia aukštos kokybės garsą už santykinai žemą kainą.
 • trijų krypčių – geras dizainas leidžia atkurti didelio garsumo plačiajuostį ryšį. Deja, šis tipas išsiskiria didele kaina.

Galia

Kaip ir daugeliu kitų atvejų, gamintojų pateikiama galia gali būti klaidinanti, jei neatkreipsite dėmesį į teisingą ženklinimą, o kita vertus, tai yra stipriausiai eksponuojama vertė. Gamintojai gali ją pateikti dviem būdais, iš kurių pirmasis yra tik rinkodaros gudrybė, antrasis yra artimas tikroms vertybėms, kuriomis vertėtų vadovautis:

 • PMPO (Peak Music Power Output)– teoriškai reiškia didžiausią elektros signalo galią, kurią garsiakalbis gali priimti. Tačiau praktiškai ši reikšmė reiškia maksimalią galią, kurią garsiakalbis gali priimti per sekundės dalį. Dėl šios priežasties PMPO neturi jokios naudingos informacijos.
 • RMS (Root Mean Square)– reiškia veiksmingą galią, tai yra galią, kurią garsiakalbis gali gauti iš stiprintuvo visą naudojimo laiką, o prietaisas tu pačiu nesudegs.

Varža

Varža reiškia garsiakalbio ritės atsparumą. Geriausias aukštos kokybės garso sprendimas yra pasirinkti garsiakalbius, kurių varža yra nurodyta prie stiprintuvo išvesties. Ir nors yra priimtina naudoti garsiakalbius, kurių varža yra aukštesnė nei nurodyta ant stiprintuvo, nereikėtų daryti atvirkščiai, t. y. naudoti mažesnę varžą.  Tačiau pati varža nėra parametras, turinti įtakos garso kokybei, tačiau vertėtų jos nepamiršti renkantis garso kolonėlės modelį.

Stiprintuvas

Tinkamo stiprintuvo pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, todėl tai yra labai plati tema. Vienas iš svarbiausių parametrų yra stiprintuvo galia. Ji turėtų sudaryti apie 80% garsiakalbių galios, tuomet pavyks išvengti garso įrangos sugadinimo pavojaus.  Jei iš pradžių buvo nupirkti garsiakalbiai, verta atkreipti dėmesį į stiprintuvo išėjimo varžą. Tačiau dažniausiai kompiuterio garsiakalbiai priklauso aktyviems įrenginiams, todėl nėra poreikio įsigyti dar ir stiprintuvą.

Naudingumas

Tai yra parametras, kuris nustato, kaip efektyviai (kokiu mastu) garsiakalbis paverčia elektros energiją akustine energija. Dauguma garso kolonėlių pasižymi efektyvumu 0,5-2% riboje (kai kurie šaltiniai pateikia dar mažesnes vertes: 0,25-1%). Likusi galia prarandama šilumos forma. Kuo didesnis efektyvumas, tuo daugiau sukuriama akustinės galios.

Efektyvumas

Tai taip pat yra svarbus parametras, apibūdinantis garso lygį tam tikru atstumu (dažniausiai imamas maždaug 1 metras nuo kolonėlės) pateikiant standartizuotą signalą. Be to, galite taikyti paprastą santykį - kuo didesnė vertė, tuo garsesnis garsas bus sukurtas. Priimta, kad namų sąlygomis pakanka apie 90 dB efektyvumo. Žemesnės vertės, svyruojančios maždaug 80 dB, reikalauja daug galingesnio stiprintuvo įsigijimo.

Medžiaga

Reikėtų prisiminti, kad medžiaga, iš kurios pagamintas garsiakalbio korpusas, turi didelę įtaką garso kokybei. Žinoma, nebūtina investuoti į medines kolonas, bet net geresnė plastiko kokybė gali gerokai pagerinti garsą.

Dydis

Galbūt tai savybė, į kurią retai atkreipiamas dėmesys, bet verta apsvarstyti, ar patalpoje, kurioje ketinate įrengti garso kolonėles, yra pakankamai vietos. Jei ketinate įsigyti 2.1 rinkinį, turite žinoti, kad reikės vietos pastatyti ne tik dvi garso kolonėles, bet ir žemųjų dažnių garso kolonėlę (subwoofer). Atsižvelgus į kambario ir įrangos dydžių santykį, tai gali būti padaryti sunku, o be to, tai gali sumažinti muzikos klausymo ar filmo žiūrėjimo patogumą. Taip pat turėtumėte prisiminti, kad nereikia laikytis taisyklės - kuo didesnė, tuo geriau. Kartais mažesnių dydžių garso kolonėlės yra žymiai geresnės ir net nustebina aukštos kokybės garsu.

THX

Trumpai tariant, tai yra sertifikavimo sistema, standartizuojanti projekcijos ir skambėjimo sąlygas, kurios kokybiškai perduoda atgamintą garsą, pavyzdžiui, kino salėje. Šio tipo sertifikatas gali būti suteiktas ne tik kompleksiškai garso instaliacijai, bet ir į jos rinkinį įeinančiai įrangai. THX dažnai painiojamas su daugiakanaliu garsu, pavyzdžiui Dolby Digital.

Garsiakalbių skaičius vienoje kolonoje

Vienoje kolonoje gali būti keli garsiakalbiai. Teoriškai, kuo jų yra daugiau, tuo kolona dirba platesniame dažnių diapazone. Tačiau kiekis ne visada atspindi kokybę. Kartais verta pasirinkti, pavyzdžiui, kokybišką koloną su dviem garsiakalbiais, o ne blogą su trimis.

Garso kolonėlių jungtys

Garso kolonėlės gali būti prijungtos prie kompiuterio dviem būdais:

 • analoginiu – naudojant RCA (CHINCH).

 • Skaitmeniniu - šiuo atveju galite naudoti optinę jungtį, atsparią elektromagnetiniams trukdžiams ir Coaxial jungtis, kurioms būdingas didesnis pralaidumas.

Garso kolonėlės atlikėjams

2.1 konfigūracija yra pakankama atlikėjams. Tokio rinkinio turinys turėtų atrodyti taip:

 • ausinių lizdas;
 • stabilus pagrindas, pavyzdžiui, stalas;
 • žemo dažnio (subwoofer) reguliatorius;
 • didesnis nei vidutinis kompiuterio garsiakalbių rinkinys;
 • suderintas su garso kolonėlėmis jungimo būdas, laidai ir tinkamas elektros laido ilgis.

Tačiau, jei norite, kad žaisdami kompiuterinius žaidimus turėtumėte erdvinį garso efektą, turėtumėte pasidomėti 5.1 rinkiniais.

Garso kolonėlės muzikos klausymuisi

Tokio tipo garsiakalbių parinkimas gali būti sudėtingas, nes daug priklauso nuo individualių nuostatų. Kai kurie asmenys yra labai jautrūs garso kokybei. Reikėtų atsižvelgti į tokias savybes:

 • medžiaga, iš kurios pagamintas garso kolonėlių korpusas;
 • lizdai - būtų geriausia, jei jie būtų padengti auksu;
 • bass-reflex anga – turėtų būti suapvalinta;
 • kabelių kokybė;
 • platus dažnio diapazonas.

Garso kolonėlės filmų peržiūrai

Norėdami mėgautis filmų peržiūromis, turėtumėte pasirinkti 5.1 garso kolonėlių rinkinį, kuris užtikrins erdvinį garsą. Papildomai prietaisai privalo turėti:

 • galimybę koreguoti, pavyzdžiui, kanalų intensyvumą;
 • nuotolinio valdymo pultą;
 • pakabinimo galimybę;
 • geros kokybės kabelius.

Savybės ir priedai

 • Lizdas ausinėms prijungti– daugelyje rinkinių yra ausinių išvestis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į jo vietą.
 • Kabelio ilgis– kuo ilgesnis kabelis, tuo didesnių trikdžių gali kilti, ir tuo pačiu garso kokybė gali gerokai pablogėti. Reikėtų taip sutvarkyti erdvę, kad kabelių ilgis neviršytų 2-3 metrų.
 • Šviečiantys elementai– kuo daugiau signalizuojančių diodų, tuo mažesnis patogumas dirbti ar žiūrėti filmą tamsoje. Todėl verta apžiūrėti garso kolonėlių rinkinį ir patikrinti, ar gamintojas įdėjo šviesos diodus mažiau matomose vietose ir nedideliu kiekiu.
 • Reguliavimas– svarbu, ne tik pačio garso reguliavimo galimybė, bet ir aukštų/žemų tonų.
 • Nuotolinio valdymo pultas– labai geras sprendimas, ypač perkant garso kolonėles filmų peržiūrai, yra pasirinkti rinkinį su nuotolinio valdymo pultu.
 • Pakabinimo galimybė– kai kuriose patalpose garso kolonėlių pakabinimas yra vienas praktiškiausių sprendimų.

Kuris gamintojas turi geriausias garso kolonėles kompiuteriams? Kurios garso kolonėlės yra geros ir rekomenduojamos?

Populiariausi garso kolonėlių kompiuteriams gamintojai yra: Creative, Genius, Edifier, Trust, ModeCom, Logitech, Gembird, Media-Tech, Tracer. Kiekvienas iš aprašytų gamintojų siūlo tiek geresnes, tiek blogesnes garso kolonėles kompiuteriams. Pasižiūrėkite mūsų parduotuvės garso kolonėlių pasiūlymus ir patikrinkite, kas šiuo metu yra ypač populiaru.

{$product_list}

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?

Jūsų peržiūrėtos prekės

Konsultuojame visą parą

Pigu grupė:
Interneta veikals E pood Kaledos.lt