Naudingi patarimai

Odos senėjimas: kaip keičiasi mūsų oda ir kaip ją tinkamai prižiūrėti?

5/5
2019 09 09

Anksčiau ar vėliau kiekvienam tenka susidurti su odos problemomis – tai yra gyvas organizmas, kuris bėgant laikui šiek tiek keičiasi. Visgi, žinodami odos senėjimo priežastis ir laiku pamatę pirmuosius požymius, galime užbėgti įvykiams už akių ir bent kuriam laikui pristabdyti visus šiuos procesus. Šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip ir kodėl keičiasi mūsų oda ir kaip deramai ją prižiūrėti.

Pagrindinės odos senėjimo priežastys

Yra daugybė priežasčių, kodėl ant odos pastebime vis daugiau raukšlių – štai keletas pagrindinių:

Genetika. Ankstyvą odos senėjimą galime būtų paveldėję genetiškai – prie to neprisideda nei mūsų gyvenimo būdas, nei išoriniai veiksniai. Labai tikėtina, kad greičiau pirmąsias raukšleles pastebės tie, kurie turi sausą ir ploną odą: tokia oda greičiau praranda elastingumą, tad ir visi senėjimo procesai vystosi greičiau.

Biologinės senėjimo priežastys. Yra keliamos net kelios biologinės hipotezės, kodėl mūsų oda pradeda senti. Klaidų katastrofos teorija teigia, jog laikui bėgant mūsų organizme ima kauptis baltymų sintezės klaidos, dėl kurių vėliau sutrinka ląstelių funkcijos – jei procesas labai intensyvus, jos gali būti visiškai sunaikintos. Jungčių teorija byloja, kad šiuos procesus nulemia tai, jog proteinai ir kitos makromolekulės nuolat sudaro jungtis, o laisvųjų radikalų teorija byloja, kad oda sensta dėl to, jog mūsų organizmo ląsteles nuolat „atakuoja“ laisvieji radikalai. Egzistuoja ir nusidėvėjimo teorija: pasak jos, mūsų organizme gausu nepakeičiamų elementų, kurie bėgant metams tiesiog susidėvi ir taip paskatina senėjimo procesus.

Nesveikas gyvenimo būdas. Patiriate daug streso, prastai miegate, mažai judate, valgote daug riebaus maisto ar saldumynų? Nenustebkite, jei labai greitai toks gyvenimo būdas padovanos Jums pirmąsias raukšleles – norėdami jų išvengti, turėtumėte labiau rūpintis savimi ir atrasti būdų, kaip atsipalaiduoti.

Išoriniai veiksniai. Ultravioletiniai spinduliai, cigarečių dūmai, aplinkos užterštumas, nekokybiška kosmetika, toksinės medžiagos, alergenai ir kiti panašūs išorės veiksniai gali gerokai paspartinti odos senėjimo procesus – venkite jų, jei norite juos šiek tiek pristabdyti!

Kaip vyksta odos senėjimo procesas?

Odai pradėjus senti, pradeda plonėti jungiamieji audiniai ir epidermio sluoksnis, sumažėja hialurono rūgšties, elastino ir kolageno kiekis, nyksta kapiliarai ir plonėja jų sienelės. Dėl visų šių priežasčių pradeda lėtėti ir ląstelių atsinaujinimo procesai, o audiniai po truputį glemba. Mikroskopiniu lygmeniu pastebimi odos įdubimai taip pat pradeda nykti – vietoje jų atsiranda nedidelės raukšlelės. Tačiau laikui bėgant jos tampa vis gilesnės ir labiau pastebimos, bylojančios apie itin sparčius senėjimo procesus.

Ryškiausi odos senėjimo požymiai

Nors odai dėmesio reikia skirti visuomet, labiausiai sunerimti reikėtų pastebėjus šiuos požymius:

 • Odos sausumas;
 • Maišeliai po akimis;
 • Papilkėjusi oda ir netolygus jos atspalvis;
 • Suplonėjusi oda;
 • Pirmos smulkios raukšlelės;
 • Suglebusi oda.

Tam tikri procesai vyksta ir priklausomai nuo amžiaus:

 • Sulaukus 25 metų, pradeda formuotis pirmosios mimikos raukšlės – jas galima pastebėti kaktoje, aplink akis, nosį bei lūpas. Nesiimant papildomų veiksmų, laikui bėgant šios raukšlelės gali tapti giliomis raukšlėmis. Norint to išvengti, pirmiausia reikėtų išsirinkti tinkamą veido kremą – kaip tai padaryti, skaitykite čia.
 • Nuo 40 metų neretai atsiranda dvigubas smakras, daugiau raukšlių galima pastebėti ir prie lūpų. Visi įdubimai gilėja, oda praranda spalvą, gali atsirasti ir pigmentinių dėmių. Šiame etape ypatingai svarbus veiksmingo veido kremo pasirinkimas: patarimus, kaip jį išsirinkti, rasite čia.
 • Sulaukus 50 metų, odos pokyčiai tampa itin akivaizdūs: ji suglemba, papilkėja, atsiranda gerokai daugiau labai gilių raukšlių. Tačiau tai nereiškia, jog šiems simptomams nėra priešnuodžio – patarimus, kaip pasirinkti tinkamiausią veido kremą, skaitykite čia.

Odos senėjimo prevencija

Norėdami išvengti ankstyvų odos senėjimo procesų ar laiku užkirsti jiems kelią, turėtumėte imtis atitinkamų veiksmų:

 • Daug dėmesio skirkite odos drėkinimui. Tai viena efektyviausių priemonių norint išvengti odos išsausėjimo. Šiam tikslui geriausiai tiks drėkinantys kremai, papildyti odai naudingais vitaminais ir mineralais.
 • Rinkitės švelnius veido prausiklius ir makiažo valymo priemones. Švari oda senti pradeda kur kas lėčiau, tad nepatingėkite ir kiekvieną vakarą kruopščiai nusivalykite visą makiažą. Dabar prekyboje galima rasti galybę tam skirtų priemonių, todėl nesunkiai nuspręsite, su kuo geriausia nusivalyti makiažą. Svarbiausia, kad produktas tiktų būtent Jūsų odai, o valydamos jautriausias vietas (akis, blakstienas ir lūpas), būtumėte ypatingai švelnios ir atidžios.
 • Naudokite kokybiškas kosmetikos priemones. Praturtinta naudingomis medžiagomis bei vitaminais ir odai kvėpuoti leidžianti kosmetika senėjimo procesų tikrai nepaskatins.
 • Nepamirškite apsaugos nuo saulės. Tam puikiai tiks 30 ar dar didesnį SPF faktorių turintys apsauginiai kremai. Geriausia, jei jų sudėtyje bus ir antioksidantų – tuomet išvengsite odos išsausėjimo ir išsaugosite kolageno atsargas.
 • Naudokite šveitiklį. Negyvas odos ląsteles patartina pašalinti bent kartą per savaitę – taip išvengsite odos patamsėjimo.
 • Pradėkite sveikiau maitintis. Valgykite daugiau šviežių vaisių ir daržovių, venkite labai sūraus, riebaus maisto bei rafinuotų angliavandenių ir dar ilgai nereikės galvoti apie odos senėjimo procesus.
 • Naudokite antioksidantus. Vitaminai A, E, C, K ir selenas užtikrins efektyvią odos senėjimo prevenciją.
 • Rinkitės sveiką gyvenimo būdą. Eikite laiku miegoti, dažniau pajudėkite, gerkite daug vandens, suraskite būdų, kaip numalšinti stresą, atsisakykite žalingų įpročių – tokie sprendimai padovanos ne tik geresnę savijautą, bet ir lygesnę veido odą!

Pasitelkę visus šiuos patarimus ir laiku pastebėję pirmuosius odos senėjimo procesus, vis dar turėsite galimybę laiku juos sustabdyti. Svarbiausia skirti pakankamai dėmesio sau ir savo organizmo priežiūrai – tik taip galėsite džiaugtis puikia savijauta ir nepriekaištingai atrodančia oda!

Pirkėjams patiko šis įrašas

5/5
1 Pirkėjo įvertinimas

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?