Naudingi patarimai

Rekuperatoriai ir jų pasirinkimas: ką reikia žinoti?

4/5
2020 03 25

Pernelyg drėgnas (nors ir šiltas) oras patalpose gali pridaryti daug žalos. Taip skatinamas pelėsio ir grybelio atsiradimas, o mes patys imame dažniau prakaituoti ir patirti su tuo susijusius negalavimus. Jei Jūsų namuose oras pakankamai drėgnas (taip dažnai nutinka neseniai renovuotuose namuose be vėdinimo sistemos), šią situaciją vis dar galima ištaisyti. Tai padaryti padės vis dažniau skirtingų paskirčių patalpose įrengiamas rekuperatorius. Kas tai ir kaip jį pasirinkti – pagrindiniai klausimai, į kuriuos šį kartą atsakysime.

Kam reikalingas rekuperatorius?

Pirmiausia pradėkime nuo to, ką daro rekuperatorius. Šis įrenginys įsiurbia kambaryje esantį orą, kuris, per filtrą patekęs į šilumokaitį, jam perduoda savo šilumą. Tuomet oras yra pašalinamas į lauką, o nauji jo resursai šilumokaityje yra pašildomi, perfiltruojami ir „patiekiami“ į kambarį. Ar rekuperatorius vėsina orą? Taip, vasaros laikotarpiu į patalpas sugrįžta ne šiltas, o šaltas oras, taigi ši sistema gali būti naudojama visus metus. Taip reguliuojamas drėgmės ir deguonis lygis, pašalinami kvapai, sumažinamas kenksmingų, patalpoje susikaupti galinčių junginių kiekis.

Kyla klausimas, ar reikalingas rekuperatorius, jei atidarinėdami langus, galime pasiekti tų pačių rezultatų? Visgi, norėdami deramai išvėdinti patalpas, turėtumėte visą šilumą išleisti maždaug kas valandą ir taip prarastumėte daugybę šilumos (rekuperatoriai gali sutaupyti net 90 procentų jos kiekio). Be to, neatidarant langų galima išvengti dulkių ir žiedadulkių patekimo į namus ir taip apsisaugoti nuo alerginių reakcijų. Statant naujus, aukšto energinio naudingumo (pavyzdžiui „A“ ar „A+” klasės) namus, rekuperatorius yra privalomas. Tačiau jei namus esate įsirengę seniau ir norite paprasčiau mėgautis gaivesniu ir tyresniu oru, taip pat verta apie jį pagalvoti.

Geriausias rekuperatorius: kaip pasirinkti?

Svarstant, koks rekuperatorius geriausias, teks apsvarstyti kelis esminius aspektus.

Rekuperatoriaus tipas

Pagal veikimo principą, šie įrenginiai skirstomi į tris pagrindinius tipus:

  • Plokšteliniai. Tai patys paprasčiausi, ypatingai tyrą orą užtikrinantys įrenginiai. Visgi, juos geriausia rinktis kiek šiltesniam klimatui, kadangi esant minusinei temperatūrai, šio rekuperatoriaus plokštelė gali apledėti. Be to, patalpą gali tekti pašildyti papildomai. Būtent šio tipo rekuperatorius labiausiai sausina orą, taigi papildomai gali prireikti ir drėkintuvo.
  • Rotaciniai. Tai – kur kas patobulintos konstrukcijos įrenginiai, kurie į patalpą sugrąžina gerokai daugiau šilto oro ir leidžia nebesirūpinti papildomu šildymu. Be to, kartu su oru grįžta ir dalis drėgmės, taigi apie sausintuvą taip pat nereikės galvoti. Toks rekuperatorius neužšals ir spaudžiant šaltukui. Vienintelis trūkumas – kartu su oru į patalpą gali grįžti labai minimali dalis dulkių, todėl geriausia jį naudoti ten, kur oras nėra užterštas kenksmingomis medžiagomis.
  • Atskirų srautų. Šio tipo gaminius galima paprasčiau įrengti, kadangi padavimo ir ištraukimo įrenginius galima montuoti toliau vienas nuo kito. Tokie rekuperatoriai gali veikti net ir prie itin didelio, maždaug 30 laipsnių siekiančio šalčio, todėl juos patariama naudoti šaltesniam klimatui. Papildomai patalpų šildyti nereikės, o efektyvus įrenginys pašalins ne tik labai didelį drėgmės, bet ir kvapų perteklių.

Kas yra mini rekuperatorius ir kaip jis veikia?

Kalbant apie šių įrenginių tipus, atskirai reikėtų paminėti mini rekuperatorių. Pagrindinis jo skirtumas tas, kad šiam įrenginiui nereikalinga ortakinė sistema. Jei visi prieš tai minėti tipai dažniausiai montuojami statybų ar renovacijos metu, mini rekuperatorių galima įsirengti bet kada, pajutus drėgmės perteklių.

Šių įrenginių veikimo principas visiškai toks pats, tačiau skiriasi montavimo būdas. Išorinėje sienos dalyje įrengiamos oro patekimo ir išėjimo angos, o viduje sumontuojamas šilumokaičio blokas. Dėl to šie įrenginiai dar vadinami sieniniais rekuperatoriais. Tokie modeliai yra pigesni, paprastesni, kompaktiškesni ir tylesni, tačiau pakankamai efektyvūs. Naudojant juos, galima sutaupyti apie 80 procentų energijos. Apie mini rekuperatorių verta pagalvoti bute, biure, individualiame name ar kitoje per mažai vėdinamoje patalpoje – jo galimybėmis tikrai neteks nusivilti.

1 Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-100U5-E kaina ir informacija | Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-100U5-E | pigu.lt % 15 € NUOLAIDA NUO 250 €
€ 38115 5/5 9d. 1val. GREITAS PRISTATYMAS
Į krepšelį
15 € NUOLAIDA NUO 250 €
2 Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-50 SR2E kaina ir informacija | Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-50 SR2E | pigu.lt % 15 € NUOLAIDA NUO 250 €
€ 38511 5/5 9d. 1val. GREITAS PRISTATYMAS
Į krepšelį
15 € NUOLAIDA NUO 250 €
3 Sieninis mini rekuperatorius Vlano UNO 100 H kaina ir informacija | Sieninis mini rekuperatorius Vlano UNO 100 H | pigu.lt 15 € NUOLAIDA NUO 250 €
€ 25542 9d. 1val.
Į krepšelį
15 € NUOLAIDA NUO 250 €
4 Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-50 S2E kaina ir informacija | Rekuperatorius Mitsubishi Electric VL-50 S2E | pigu.lt % 15 € NUOLAIDA NUO 250 €
€ 36333 4.8/5 9d. 1val. GREITAS PRISTATYMAS
Į krepšelį
15 € NUOLAIDA NUO 250 €
5 Sieninis Mini Rekuperatorius Vlano Aura DUO kaina ir informacija | Sieninis Mini Rekuperatorius Vlano Aura DUO | pigu.lt 25 € NUOLAIDA NUO 500 €
€ 66132 9d. 1val.
Į krepšelį
25 € NUOLAIDA NUO 500 €
Rodyti daugiau

Kitos svarbios charakteristikos

Prieš priimdami galutinį sprendimą, atsižvelkite į dar kelis svarbius niuansus:

  • Patalpų plotas. Siekiant maksimalaus efektyvumo, labai svarbu, kad naujasis rekuperatorius būtų pritaikytas atitinkamoms patalpoms. Prie kiekvieno įrenginio yra nurodytas didžiausias per valandą ištraukiamas oro srautas ir galia – atkreipkite dėmesį į šiuos parametrus.
  • Elektros sunaudojimas. Pirkdami šį įrenginį siekiame sutaupyti šilumos energijos, tačiau ne mažiau svarbu pagalvoti apie tai, kiek elektros naudoja rekuperatorius. Kuo aukštesnė bus jo energijos efektyvumo klasė, tuo greičiau atsipirks šios įrangos įsigijimas.
  • Triukšmingumas. Logiška, kad kuo garso lygis bus mažesnis, tuo dažniau apie šį įrenginį galėsite pamiršti. Nors daugiau triukšmo skleidžia galingesni rekuperatoriai, neretai dėl to gali būti kalta ir prasta atskirų elementų sąveika, kuri dažniausiai pasitaiko pigesniuose įrenginiuose.

Apgalvoję visus šiuos aspektus, nesunkiai nutarsite, kuris rekuperatorius labiausiai pateisins Jūsų lūkesčius. Rinktis tikrai yra iš ko, taigi bet kuriuo atveju pavyks pasirūpinti kur kas gaivesniu oru savo namuose!

Pirkėjams patiko šis įrašas

4/5
4 Pirkėjų įvertinimai

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?