Naudingi patarimai

Sodo paruošimas pavasariui: nuo ko reikėtų pradėti?

5/5
2021 04 01

Atėjus pavasariui, atbundanti gamta primena, jog teks pasirūpinti ir sodo aplinka. Tikėtina, kad per žiemą čia susikaupė nemažai užduočių – jei norite, kad šiltajam sezonui įsibėgus galėtumėte mėgautis puikia jo išvaizda ir gausiu derliumi, jas atlikinėti reikėtų jau dabar. Kokie sodo darbai pavasarį laukia pirmiausiai?

Generalinis tvarkymasis

Nors ir ne pati maloniausia užduotis, būtent nuo jos turėtumėte pradėti visus pavasarinius pasiruošimo darbus. Tikėtina, kad per žiemą čia prisikaupė įvairiausių vėjo atneštų lapų, šiukšlių, mulčo likučių, šakų ir kitų gaminių, kurie bendros aplinkos tikrai nepuošia. Tiesa, jokiu būdu nereikėtų tokių atliekų deginti. Verčiau jas surūšiuoti: organines (pavyzdžiui, lapus, šakas ar supuvusius obuolius) galėsite suversti į komposto dėžę, o visas kitas – į šiukšlių konteinerį.

Įrankių peržiūra

Tikėtina, kad per žiemą galėjo nukentėti ir Jūsų naudojami sodo įrankiai. Verčiau nelaukti, kol jų prireiks atliekant įvairiausias užduotis ir jų stovį apžiūrėti kaip įmanoma anksčiau – tuomet tolimesni darbai klostysis sparčiau. Įrangą reikėtų nuvalyti, sutepti ar pagaląsti, o jeigu naudojate elektrinius ar benzininius modelius – patikrinti, ar jie vis dar veikia nepriekaištingai. Verta pagalvoti ir apie papildomų įrankių įsigijimą: pasitelkus juos, daugelį užduočių galima atlikti kur kas efektyviau.

sodo irankiu perziura pries pavasari

Mechaninis lapų/žolės rinktuvas Gardena 03565-20 kaina ir informacija | Mechaninis lapų/žolės rinktuvas Gardena 03565-20 | pigu.lt GERA KAINA!
€ 14900 4.3/5 8d. 5val.
Į krepšelį
GERA KAINA!
Vejos volas Hecht 501 kaina ir informacija | Vejos volas Hecht 501 | pigu.lt % AKCIJA PRISTATYMUI
€ 4821 3.6/5 8d. 5val. Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
AKCIJA PRISTATYMUI
Šepetys vejapjovėms valyti Xpert kaina ir informacija | Šepetys vejapjovėms valyti Xpert | pigu.lt GERA KAINA!
€ 499 4.6/5 Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
GERA KAINA!
Galąstuvas kirviams ir peiliams Fiskars Xsharp™ 120740 kaina ir informacija | Galąstuvas kirviams ir peiliams Fiskars Xsharp™ 120740 | pigu.lt TOP PREKĖ
€ 1399 4.9/5 Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
TOP PREKĖ
Brezentas/tentas Tarmo, 3x5 m kaina ir informacija | Brezentas/tentas Tarmo, 3x5 m | pigu.lt
€ 751 5/5 Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
Prietaisas uogų rinkimui kaina ir informacija | Prietaisas uogų rinkimui | pigu.lt
€ 550 4.8/5 Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
Vejos volas su spygliais 2in1 kaina ir informacija | Vejos volas su spygliais 2in1 | pigu.lt
€ 8200 1/5 8d. 5val. Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
Kirvis Fiskars X25 - XL 122483 kaina ir informacija | Kirvis Fiskars X25 - XL 122483 | pigu.lt TOP PREKĖ
€ 6883 5/5 8d. 5val. Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
TOP PREKĖ
Universalus teleskopinis šakų genėtuvas Fiskars UP84 115390 kaina ir informacija | Universalus teleskopinis šakų genėtuvas Fiskars UP84 115390 | pigu.lt
€ 8040 4.8/5 8d. 5val. Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
Brezentas/tentas Tarmo, 6x10 m kaina ir informacija | Brezentas/tentas Tarmo, 6x10 m | pigu.lt
€ 2620 Atsiimkite šiandien
Į krepšelį
Rodyti daugiau

Medžių priežiūra

Po žiemos teks pasirūpinti ir medžiais bei krūmais – šį darbą galima suskirstyti į kelis etapus:

  • Genėjimas. Sodo genėjimas pavasarį pradedamas maždaug kovo pabaigoje, kai kurį laiką laikosi pliusinė temperatūra, tačiau medžiai dar nėra aktyvioje būsenoje. Tuomet reikėtų apgenėti nulūžusias, kitoms trukdančias ir ligotas šakas. Galima apkirpti ir labai išsišakojusius vaismedžius, tačiau pagrindinių šakų geriau neliesti, kadangi medis gali nebesistiebti į viršų.

medziu genejimas pries pavasari

  •       Balinimas. Šiam procesui naudojamos su dažais sumaišytos kalkės – nudažius jomis medžių žievę, ji ne taip įkaista, todėl mažiau reaguoja į temperatūrų skirtumus ir ne taip skeldėja. Be to, tokiu būdu ji apsaugoma nuo parazitų. Medžius galima balinti nuo apačios iki šakų, tačiau galima apimti ir dar didesnį aukštį. Šio darbo nutempti nereikėtų – pasirūpinkite juo iki išsprogstant pirmiesiems pumpurams ir pasirodant žalumai. Tai ypač aktualu, jei rudenį šios užduoties nespėjote atlikti.

medziu balinimas pries pavasari

  •       Sodo purškimas. Pavasarį (geriausia – ankstyvą, kai vidutinė paros temperatūra siekia maždaug 5 laipsnius), vertėtų pagalvoti apie medžių ir krūmų purškimą insekticidais. Jie apsaugos juos nuo įvairių kenkėjų ir ligų. Pasistenkite, kad sodo pavasarinis purškimas būtų baigtas dar iki tol, kol ant augalų pasirodys pirmieji lapeliai.

moteris purskia soda nuo kenkeju

Remonto darbai

Didelė tikimybė, jog po žiemos teks atlikti ir nedidelius remonto darbus, tad atidžiai turėtumėte apžiūrėti visą teritoriją. Nuvalykite tvorą, vartus, pakeiskite sulūžusias ar apgadintas konstrukcijas ir įsitikinkite, kad visos iš jų vis dar sėkmingai atlieka pagrindinę savo funkciją. Papildomo dėmesio prireiks ir šiltnamiui: patikrinkite, ar nepažeista jo plėvelė ar polikarbonato lakštai – tokius gaminius tuomet reikės pakeisti. Papildomai reikėtų atlikti ir kruopščius šiltnamio vidaus valymo ir dezinfekavimo darbus – tuomet būsite tikri, kad po žiemos čia neliko jokių kenkėjų.

Vejos priežiūra

Net ir atlikus aukščiau minėtas užduotis, darbai sode pavasarį dar nesibaigs – teks pasirūpinti ir savo pievute. Pašalinus iš jos šiukšles, bus reikalingos specifinės trąšos ar kompostas: tokios medžiagos užtikrins, kad vasarą džiaugsitės vešlia ir sveika žole. Tam, kad žolės šaknys lengviau pasisavintų deguonį, vandenį ir kitas maistines medžiagas, o sodo tręšimas pavasarį nenueitų veltui, pravartu atlikti ir aeravimą – tuomet iš tiesų galėsite tikėtis pačių geriausių rezultatų.

vyras tresia veja pries pavasari

Dirvos paruošimas

Galiausiai laukia paskutinis, tačiau vienas iš svarbiausių darbų, iš dalies nulemsiantis Jūsų derliaus kokybę. Dirvą teks gerai įdirbti ir išpurenti, pašalinti iš jos piktžoles, kenkėjus ir įvairių ligų sukėlėjus, o taip pat vis dar turėsite laiko pagerinti dirvožemio būklę. Jei rudenį nespėjote paruošti naujų lysvių ar gėlynų, galite užsiimti ir jų formavimu. Tuomet beliks apgalvoti, kur ir ką šiais metais auginsite ir atkreipti dėmesį, kada kokios sėklos turi būti sodinamos – jau dabar galite jomis apsirūpinti.

Atlikę visus šiuos darbus, savo sodą visapusiškai paruošite pavasariui. Neuždelskite su šiomis užduotimis – taip pasieksite geresnių rezultatų ir turėsite daugiau laiko pasimėgauti šylančiais orais.

zmogus ruosia dirva pavasariui

Pirkėjams patiko šis įrašas

5/5
5 Pirkėjų įvertinimai

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?