Naudingi patarimai

Valentino dienos istorija

5/5
2020 01 20

Kiekvienais metais artėjant vasario 14-tajai, įsimylėjėliai sunerimsta dėl to, kaip reikės atšvęsti šią meilės diena tituluojamą šventę ir pradeda ieškoti idėjų, kaip originaliai nustebinti savo mylimuosius. Tačiau retas kuris susimąsto, iš kur atsirado Valentino diena bei ką ir kodėl šią dieną iš tikrųjų minime – būtent į šiuos klausimus šį kartą ir pabandysime atsakyti.

Valentino diena: kas tai?

Šv. Valentino diena, dar žinoma kaip meilės ar įsimylėjėlių diena, kiekvienais metais yra švenčiama vasario 14-tąją dieną. Šios šventės metu kiekvienas stengiasi parodyti išskirtinį dėmesį savo mylimiesiems – tam pasitelkiamos pačios įvairiausios Valentino dienos idėjos, pavyzdžiui, atvirukų siuntimas bei saldžių ar netgi pakankamai didelių dovanėlių pirkimas.

Stiprūs balionai 12 cm Pastel Poppy, raudoni, 100 vnt. kaina ir informacija | Stiprūs balionai 12 cm Pastel Poppy, raudoni, 100 vnt. | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 1289
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
Didelis balionas 100 cm round Pastel, raudonas   kaina ir informacija | Didelis balionas 100 cm round Pastel, raudonas   | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 539
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
Stiprūs balionai 30 cm Pastel Poppy, raudoni, 50 vnt. kaina ir informacija | Stiprūs balionai 30 cm Pastel Poppy, raudoni, 50 vnt. | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 1239 Atsiimkite rytoj
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
Folinis balionas Raudonas lapas 38' 30x106 cm kaina ir informacija | Folinis balionas Raudonas lapas 38' 30x106 cm | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 1039
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
KAINOS GARANTIJA
Balionai 25 cm, raudoni, 100 vnt. kaina ir informacija | Balionai 25 cm, raudoni, 100 vnt. | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 1189
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
KAINOS GARANTIJA
Balionai Wimex "Širdis", 6 vnt. kaina ir informacija | Balionai Wimex "Širdis", 6 vnt. | pigu.lt KAINOS GARANTIJA
€ 179 4.2/5
Į krepšelį
KAINOS GARANTIJA
Rodyti daugiau

Kadangi tai pasaulinė šventė, kiekviena valstybė turi savas tradicijas, tačiau labiausiai galima pasimokyti iš anglų, kurie vieni pirmųjų pradėjo puoselėti šią idėją. Prisipažinimai meilėje, visų mylimųjų (ir netgi augintinių) sveikinimas, kruopščiai apgalvoti atvirukai – tai tik dalis to, kam pasiryžęs dažnas Anglijos gyventojas.

Valentino dienos kilmė

Šv. Valentino dienos istorija prasidėjo dar Romos imperijos laikais – teigiama, jog tuomet šią dieną buvo pagerbiama Junona, vestuvių, dailiosios lyties atstovių, vaisingumo ir motinystės deivė. Tačiau jaunimas kur kas labiau laukdavo sekančios dienos, kuomet prasidėdavo garsioji Luperkalijos šventė. Dar iš vakaro jie turėdavo galimybę iš ąsotėlio išsitraukti vardą žmogaus, su kuriuo vienai dienai tapdavo pora. Kadangi tais laikais vaikinai ir merginos neturėdavo daug progų pabūti kartu, ši šventė neretai pasibaigdavo įsimylėjimu ir netgi vedybomis.

Tačiau tokios gražios tradicijos negalėjo tęstis amžinai: imperiją valdant Klaudijui II (dar geriau žinomam kaip Žiauriajam) ėmė trūkti į karą eiti norinčių vyrų. Imperatorius nusprendė, kad dėl viso to kalta meilė ir savo šeimų palikti nenorintys vyrai, todėl surado labai paprastą išeitį – uždraudė naujoms poroms tuoktis ar netgi susižadėti. Būtent tuomet šioje istorijoje atsirado geraširdis kunigas Valentinas, kuris slapčia sutuokdavo įsimylėjėlių poras. Griežtajam imperatoriui tokia saviveikla labai nepatiko, todėl galiausiai šventas Valentinas buvo pagautas ir pasmerktas mirties bausme, kurią jam teko priimti Luperkalijos šventės išvakarėse.

Vėliau, plintant krikščionybei, buvo stengiamasi atsisakyti viso pagoniško paveldo, todėl reikėjo surasti kitą Meilės dienos globėją, kuriuo ir tapo kiek vėliau šventuoju paskelbtas Valentinas. Per ilgus metus ši šventė išpopuliarėjo ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje – sunku būtų atrasti valstybę, kurioje ši diena nebūtų žinoma ir vienaip ar kitaip minima.

Valentino diena Lietuvoje

Šią romantiškąją meilės šventę pradėjome švęsti pakankamai neseniai – tik po to, kai 1990 metais atgavome Nepriklausomybę. Galbūt būtent dėl to mūsų šalyje nėra susiformavusios aiškios tradicijos. Visgi, visi, pradedant moksleiviais ir baigiant suaugusiaisiais, šią dieną negaili gėlių, gražių žodžių ir šios šventės simboliu laikomų širdelių, todėl romantiška atmosfera tikrai yra jaučiama. Istorikai mano, kad panašią šventę esame turėję ir anksčiau, kuomet gegužės 13 dieną minėdavome meilės deivės Mildos dieną.

Valentino diena pasaulyje

Kaip ir visos kitos šventės, taip ir Valentino diena skirtingose pasaulio valstybėse suprantama ir švenčiama šiek tiek kitaip – štai keletas įdomiausių idėjų:

  • Japonijoje artėjant Valentino dienai labai ženkliai išauga šokolado pardavimai, kadangi būtent šis saldėsis yra laikomas meilės išraiška. Tiesa, tai daryti pridera ne vyrams, o kiek kuklesnėms Japonijos moterims, kurios šią dieną stebina ne tik mylimuosius, bet ir artimiausius draugus bei giminaičius.
  • Smagią slaptų atvirukų, vadinamų „Gaekkebrev“, tradiciją turi danai ir norvegai. Juokingos ir trumpos meilės eilės Valentino dieną yra siunčiamos anonimiškai, su užuomina į vardo raidžių skaičių. Jei siuntėją pavyksta identifikuoti, jis lieka skolingas šokoladinį kiaušinį, o jei ne – tokia dovanėle reikia pasirūpinti eilėraštį gavusiai moteriai.
  • Velse dar nuo senų laikų yra išlikusi tradicija dovanoti labai praktišką dovaną – savo pačių išdrožtą šaukštą, išraižytą įvairiais meilės raštais ir simboliais. Žinoma, šiais laikais vyrai daug rečiau patys imasi šio darbo, todėl artėjant įsimylėjėlių šventei, šaukšto dažniausiai keliaujama ieškoti parduotuvėse.
  • Italijoje, kur, manoma, kilo šios romantiškos šventės idėja, tarsi privalu tokią ypatingą dieną paminėti išskirtinai. Visgi, dažniausiai italai tiesiog romantiškai pavakarieniauja, o savo išrinktajai dovanoja juodo šokolado glaistu apipiltų riešutų dėžutę, kuri neretai papuošiama romantiškomis frazėmis. Tuo tarpu turistai turi galimybę aplankyti daugybę su meilės istorijomis susijusių vietų, pavyzdžiui, garsiąją Veroną ar netgi vietą, kur gyveno Šv. Valentinas.

Valentino diena puikiai tinka ir romantiškiems rekordams, kurie iš tiesų yra labai įspūdingi:

  • Internetiniai Londono floristai, siūlantys ekstravagantiškas ir labai brangias Valentino dienos puokštes, 2016 metais pirkėjams pasiūlė ypatingą 1000 rožių kompoziciją. Šios 1,5 m siekiančios gėlės buvo kruopščiai atrinktos Pietų Amerikoje ir kainavo nei daug, nei mažai – 13 tūkstančių USD (beveik 11 700 Eurų).
  • Yra daugybė skirtingų progų, kuomet siekiama pagerinti ilgiausio bučinio rekordus. Tačiau jei kalbėsime apie įsimylėjėlių šventės išvakarės (neoficialiai dar vadinamos „Bučinių diena“), pasiekimus, vienareikšmiais lyderiais taps tailandiečių porelė, kurie bučiuotis sugebėjo net 46 valandas ir 24 minutes!
  • 2010 metais ne pačiu tradiciškiausiu būdu rekordo siekti nusprendė 51-erių metų amerikietis, kuris per 24 valandas nutarė išdalinti kuo daugiau apsikabinimų. Tai jam pavyko padaryti net 7777 kartus! Tačiau įspūdingiausia tai, jog siekdamas šio rekordo, amerikietis nepamiršo pagalvoti ir apie kitus: visos šios avantiūros metu jis rinko aukas Amerikos širdies asociacijai. 

Nors šiais laikais daugelis Valentino dieną laiko pakankamai komercine švente, tik nuo Jūsų pačių priklausys, kaip ją priimsite. Yra daugybė būdų, kaip dėmesį ir savo meilę parodyti originaliai – nesvarbu, kurią dieną nuspręsite tai padaryti, svarbiausia, kad visa tai vyktų natūraliai ir nuoširdžiai.

Pirkėjams patiko šis įrašas

5/5
3 Pirkėjų įvertinimai

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?